Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בניית דק

תוכן עניינים

צרו קשר עכשיו:

תוכן עניינים

בניית דק – יותר ויותר אנשים בוחרים לשלב בחצר ביתם דק המאפשר להם למצוא פתרון פונקציונלי ושומר על העיצוב לחצר.

דקים הפכו עם השנים להיות מאוד פופולריים בחצרות בתים וגינות. השימוש העיקרי עבור הדק הינו פינות ישיבה, אזורים שהיו ללא שימוש הפכו להיות בשימוש עיקרי וכן בעזרת שבילי דק ניתן ליצור קו עיצובי המחבר את כל תכנון הגינה בשפה משותפת אחת.

בעבר היו משתמשים בריצוף קרמיקה, אריחי בטון יצוק, יציקת גרנוליט, פרקטים או אבנים משתלבות ליישור שטחים חיצוניים. היום כשהעיצוב הוא חלק בלתי נפרד מהשימושים הפונקציונליים עבורנו בתכנון הבית, אנחנו רוצים ליצור מראה מזמין ונעים כמו בביתנו גם לחצר ביתנו.

השימוש בדקים מעץ מעניקים למראה של החצר אווירה כפרית אסתטית, תחזוקת הדק מעץ הינה פשוטה יחסית וניתן לעשות זאת אפילו בעצמכם לאחר תקופה בה העץ מתחיל לקבל סימני זמן ומזג אוויר.

התקנת בניית דק

התקנת דק עץ הינה מהירה יחסית ואינה דורשת עבודה רבה כל כך לצורך ההשוואה כמו בטון מוחלק בו אתם צריכים להיעזר במערבל בטון, לקבל את הבטון ברמת הצפיפות המתאימה על מנת שלא יצור סימני גושים ובליטות על גבי המשטח. ההתקנה של דק עץ ניתן לבצע מעל אדמה, מעל אזור מרוצף או מבוטן.

בבניית דק תוכלו לבחור ממגוון סוגי עצים שונים, בחירת העץ היא על פי העיצוב האישי שלכם וטעמכם האישי לגוון העץ. רק על קצה המזלג ישנו עץ האיפאה, עץ אורן, עץ סידר, עץ אירוקו, עץ קומארו ועוד נוספים רבים. בכולם תוכלו לבחור לבניית דק בחצר ביתכם עליכם לראות את סוגי העצים, שימו לב לפריסת העיניים של העץ זה חלק עיצובי ישנם אלו האוהבים את שילוב עיני העץ וישנם המעדיפים שלא יופיעו, אלו חלק מההחלטות שעליכם לקחת בבחירת העץ.

עלויות בניית דק

עלויות לבניית דק בחצר או בגינה מגוונות, העלויות תואמות לסוג העץ שתבחרו, ישנם עצים שעלותם גבוהה בהרבה מסוג אחר של עץ ולכן כדאי שתבקשו הצעת מחיר לסוג העץ שאתם מעוניינים ביותר ואם המחיר גבוה משמעותית ממה שציפיתם לו תמיד תוכלו לבחור בחלופה לסוג עץ אחר.

העלויות משתנות מאחד לאחד, והם נעים בסיס ה 300 ועד 1,200 ₪ למ"ר, יש פה פער ענקי ואותו ניתן לשנות בהתאם לאיכות חומר הגלם, איכות איש המקצוע ואיכות השירות אותו תקבלו מאיש המקצוע

אילו סוגי דקים קיימים ואיזה מהם מומלץ לשימוש בבריכה?

שימוש בדקים סביב בריכות וחצרות הפך לנפוץ ומבוקש יותר ויותר בשנים האחרונות. מחקרים מראים כי כ-75% מבעלי הבריכות הביתיות בוחרים להתקין דק מסביב לבריכה שלהם בשל היתרונות הרבים שהוא מציע. בשנת 2023 בלבד, מעל 60% מהתקנות הדקים בבריכות היו דקים מעץ טבעי, בעוד ש-30% מהמשתמשים בחרו בדקים קומפוזיטיים. דקים מעץ מהונדס מהווים כ-10% בלבד מהשוק, אך המספרים נמצאים במגמת עלייה בשל העמידות הגבוהה והתחזוקה הנמוכה שהם מציעים.

כמו כן, הנתונים מראים כי תחזוקה נכונה של דק סביב הבריכה יכולה להאריך את חיי הדק בכ-50% ולהקטין את הצורך בתיקונים והחלפות לוחות. הוצאות תחזוקה שנתיות לדק עץ טבעי נעות בין 500 ל-1,000 ש"ח לשנה, בעוד שתחזוקת דק קומפוזיט עומדת על כ-300 ש"ח לשנה בלבד.

בנוסף, הביקוש לדקים לבריכות אינטקס, דק לבריכה אינטקס ודק מסביב לבריכה עילית עלה ב-20% בשנתיים האחרונות, כאשר יותר אנשים מבינים את היתרונות בשילוב דק עמיד ואסתטי סביב בריכת האינטקס שלהם. עלויות התקנה של דק לבריכת אינטקס עם דק מסביב נעות בין 250 ל-700 ש"ח למ"ר, תלוי בסוג הדק ובמורכבות ההתקנה.

הנתונים הללו מדגישים את החשיבות בבחירה נכונה של סוג הדק ותחזוקתו השוטפת לשמירה על עמידותו ואיכותו לאורך זמן.

דק עץ טבעי

דק עץ טבעי הוא הבחירה הקלאסית עבור בריכה עם דק מסביב. הוא מספק מראה חם וטבעי שמחמיא לסביבה. הסוגים הנפוצים כוללים עץ אורן ואיפאה. עץ אורן מציע מחיר נוח יותר (250-350 ש"ח למ"ר), אך דורש תחזוקה שוטפת כמו שימון וצביעה כדי לשמור על עמידותו במים. לעומת זאת, דק עץ איפאה הוא עמיד מאוד בתנאי חוץ אך מגיע עם תג מחיר גבוה יותר (450-600 ש"ח למ"ר) ודורש גם הוא תחזוקה קפדנית.

דק עץ מהונדס

דק עץ מהונדס משלב שבבי עץ טבעי עם שרפים וסיבים ליצירת לוחות עמידים במיוחד. הוא עמיד בתנאי חוץ ודורש פחות תחזוקה מדק עץ טבעי. מחירו נע בין 300-400 ש"ח למ"ר, מה שהופך אותו לאפשרות אטרקטיבית למי שמחפש דק איכותי ועמיד לאורך זמן. דק עץ מהונדס מתאים לשימוש בבריכות אינטקס עם דק או בריכה עילית עם דק.

דק סנטטי (קומפוזיט)

דק סנטטי מורכב מתערובת של פלסטיק וסיבי עץ, מה שהופך אותו לעמיד מאוד במים ולתחזוקה נמוכה. מחירו נע בין 400-700 ש"ח למ"ר, והוא הבחירה המומלצת עבור מי שמחפש פתרון עמיד ואמין לאורך זמן. דק קומפוזיט מתאים במיוחד לסביבה לחה כמו בריכה עם דק מסביב או בניית דק מסביב לבריכה. בנוסף, דק סנטטי עמיד בפני דהייה, ריקבון וחרקים, מה שמקל על התחזוקה השוטפת.

לסיכום, הבחירה בין סוגי הדקים תלויה בצרכים ובתקציב האישי. אם מחפשים מראה טבעי ומוכנים להשקיע בתחזוקה, דק עץ טבעי הוא אפשרות מצוינת. אם מחפשים פתרון עמיד עם פחות תחזוקה, דק עץ מהונדס או דק קומפוזיט הם הבחירות המומלצות. עבור בריכות, במיוחד בריכות אינטקס עם דק מסביב או בריכה עילית עם דק, דק קומפוזיט הוא המומלץ ביותר בזכות עמידותו הגבוהה במים והתחזוקה המועטה שהוא דורש.

אלו המחירים עבור סוגי העץ השונים לדק

סוג דק מחיר למ"ר (ש"ח) הערות נוספות
דק עץ טבעי (אורן) 250-350 דורש שימון וצביעה, עמידות בינונית במים
דק עץ טבעי (איפאה) 450-600 עמיד מאוד, דורש תחזוקה שוטפת
דק עץ מהונדס 300-400 עמיד בתנאי חוץ, תחזוקה בינונית
דק קומפוזיט 400-700 עמיד מאוד במים, תחזוקה נמוכה

כיצד יש לתחזק דק סביב הבריכה כדי לשמור על עמידותו?

 

  • תחזוקת דק עץ טבעי

תחזוקת דק עץ טבעי, כגון דק אורן או איפאה, דורשת תשומת לב שוטפת. יש לשמן את הדק לפחות פעם בשנה כדי להגן עליו מפני לחות ונזקי שמש. בנוסף, חשוב לנקות את הדק באופן קבוע משאריות לכלוך, עלים ושאר חומרים אורגניים שעלולים לגרום לריקבון. ניתן להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים לדק עץ ולשטוף את הדק במים לאחר הניקוי. תחזוקה זו תסייע בשמירה על מראהו הטבעי של העץ ועל עמידותו.

  • תחזוקת דק עץ מהונדס

דק עץ מהונדס דורש פחות תחזוקה מדק עץ טבעי, אך עדיין יש לבצע פעולות תחזוקה בסיסיות. ניקוי הדק בצורה סדירה מומלץ להסרת לכלוך ואבק. שימוש בחומרי ניקוי עדינים ומים מספיק ברוב המקרים. חשוב לבדוק את הדק מדי פעם כדי לוודא שאין נזקים או שברים בלוחות. תחזוקה זו תסייע בהארכת חיי הדק ושמירה על מראהו האסתטי לאורך זמן.

  • תחזוקת דק קומפוזיט

דק קומפוזיט נחשב לקל ביותר לתחזוקה מבין סוגי הדקים. הוא עמיד בפני לחות ונזקי שמש, ולכן דורש פחות תחזוקה. ניקוי הדק יכול להתבצע באמצעות מים וסבון עדין, וללא צורך בשימון או צביעה. כדאי לנקות את הדק בצורה סדירה כדי למנוע הצטברות לכלוך ואבק. דק קומפוזיט מתאים במיוחד לסביבות רטובות כמו בריכות, ומאפשר חווית שימוש נוחה עם תחזוקה מינימלית.

המלצות כלליות לתחזוקה של דקים

  • שימון וצביעה: חשוב במיוחד לדק עץ טבעי. פעולה זו מגנה על העץ מפני חדירת מים ושומרת על מראהו.
  • ניקוי קבוע: שימוש במטאטא, מים וסבון עדין מספיק לרוב סוגי הדקים. כדאי להימנע משימוש במכשירי לחץ מים גבוה, שכן הם עלולים לפגוע במרקם הדק.
  • בדיקות תקופתיות: לבדוק את מצב הברגים והחיבורים ולוודא שאין לוחות פגומים. החלפת לוחות פגומים בזמן תמנע נזקים נוספים.

לסיכום, תחזוקת דק סביב בריכה חשובה לשמירה על עמידותו ויופיו לאורך זמן. בחירה בסוג הדק המתאים לצרכים האישיים יכולה להקל על תחזוקתו ולספק פתרון עמיד ואסתטי.